[Цікаві факти ]

Цікаве про мозок

Мозок досі є найбільш загадковим органом людського тіла, над розгадкою принципів роботи якого б’ються кращі уми людства вже не першу сотню років. Без сумніву, вченим вдалося досягти небачених досі висот знань, проте до цих пір це величезна кількість різних фактів, які можуть суперечити один одному, заважаючи складанню гармонійної системи.

Ми не будемо приєднуватися до численного табору вчених, які працюють над таємницею – ні, просто давайте пригадаємо цікаві факти, про які знає не дуже велика кількість людей.

1. Мозок є лідером по енергоспоживанню в нашому організмі. Дійсно, хоча процентне співвідношення маси мозку до загальної маси тіла складає всього 2%, на нього "працює” 15% серця, а сам мозок споживає більше 20% кисню, який захоплюється легенями. Ось вже дійсно – "любиш кататися, люби й саночки возити”. Для доставки кисню в мозок працюють три великі артерії, які призначені виключно для його постійного підживлення.

2. Мозок практично повністю розвивається до семи років. Вчені підтверджують – близько 95% тканин мозку остаточно розвиваються до сьома років, складаючи цілком закінчений орган. До речі, саме через швидкий розвиток мозку енергоспоживання нервової системи дворічної дитини в два рази перевищує енергоспоживання нервової системи дорослої людини. До речі, у чоловіків мозок більший, ніж у жінок – але це не означає, що чоловіки розумніші (віддамо належне фемінізму, це дійсно правда). До речі, цікавим фактом є також відмінність у розмірі різних областей у мозку чоловіків і жінок.

3. Незважаючи на величезну кількість нервових закінчень (власне, весь мозок – одне велике нервове закінчення), наш головний мозок не здатний відчувати біль. Вся справа в тому, що в мозку зовсім немає больових рецепторів: а навіщо вони, якщо руйнування мозку приводить до смерті організму? Біда тут зовсім не потрібна, природа вирішила вірно. Правда, біль відчуває оболонка, в яку поміщений наш мозок. Саме тому ми так часто відчуваємо різні типи головного болю – все це залежить від природи оболонки і від фізіологічних особливостей нашого організму.

4. Людина використовує практично всі ресурси свого мозку. Існує один міф незрозумілого походження, згідно якого мозок працює всього на 10% – проте цей міф з’явився ще на початку 20-го століття в результаті пари неточних лабораторних дослідів. Як взагалі вчені початку 20-го століття могли порахувати кількість задіяних в роботі нейронів? Звичайно ж, ніяк. Зате сучасні вчені безліч разів проводили відповідні досліди, які показали, що ми практично повністю використовуємо ресурси мозку.

5. Клітини головного мозку відновлюються. Протилежне твердження – результат ще одного міфу, якому також більше 100 років. Нервові клітини мозку дійсно регенерують, хоч і не так швидко, як клітки нашого тіла. Дійсно, якщо б клітини не регенерували, як би люди відновлювалися після черепно-мозкових травм? Синапси, які виконують роль зв’язків між клітинами мозку, дійсно відновлюються – і самі нейрони теж. Цікаво, що алкоголізм, всупереч багаторічним твердженням, не вбиває нейрони головного мозку – проте синапси дійсно відмирають. Ясна річ, що з руйнуванням зв’язків мозку розумовий процес починає "гальмувати”, а потім і взагалі ледве тліє.

Категорія: Наука і техніка | Додав: andri_ko (25.07.2011)
Переглядів: 3045 | Теги: наука, Мозок, людина | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]